Sky-Watcher's EVOGUIDE-50ED er en helt ny højkvalitets guidescope med 50mm dobbelt ED, lavet af Ohara S-FPL 53 glas. Med en brændvidde på 242mm har det en hurtig fokal ratio på f/4.8. Med teleskopet kommer en god og præcis helical fokuser. Til at montere autoguider, kamera eller okular har teleskopet T2-gevind og 1.25" gevind. For nøjagtig justering til hovedteleskopet er der kollimations-ringe med 3 skruer.
EvoGuide leveres med en 45 mm svalehalestang til montering af teleskop, et 1/4-20 gevind til stativmontering og en mini finderscope svalehalebeslag til montering på en standard finderscope fod. EVOGUIDE-50ED er et lille og meget højkvalitets teleskop som er perfekt til guidescope, der giver skarpe stjerner og præcis vejledning. Scopet kan også bruges som søger, en lille linse til dit kamera eller et lille richfield teleskop når du er på rejse.
Evoguide 50ED har en M42 T2 gevind integreret, så et kamera kan monteres. Fjernes mellemleddet - de 20 mm - får en backfokus på helt op til 60mm, og det kan bruges med DSLR-kamera til widefield astrofotografi.
Objektivdiameter |
50 mm |
Brændvidde |
242 mm /f.4.8 mm |
Kamera og okular |
M42 T2 gevind/1.25” |
Fokuser |
Helical fokuser (1.25”) |
Højeste brugbare forstørrelse |
100x (v/køb af okularer) |
Optik |
Doublet ED med 2 Ohara glaslinser (1 objektiv S-FPL53) |
Kollimationsringe og holder
|
|
Vægt | 800 gr. |